Králiky

Králiky brojlerového typu sú chované v klietkovej technologii. Okrem granulovaného krmiva skrmujú aj jačmeň a ovos z vlastnej produkcie. Dva-tri týždne pred porážkou sú krmené iba obilninami.

Králičie mäso sa vyznačuje mäkkou konzistenciou, sladkastou chuťou, je šťavnaté, dobre stráviteľné. Obsahom bielkovín sa vyrovná teľaciemu a hydinovému mäsu. Dôležitý je aj nízky podiel neplnohodnotných bielkovín (kolagén, elastín). Obsah tuku je závislý najmä na kŕmení. Obsahuje menej purínových látok a cholesterolu, čo podmieňuje jeho vysokú biologickú a dietetickú hodnotu. Tieto faktory umožňujú jeho využívanie pri chorobách cievnej a tráviacej sústavy, obličiek, cukrovky, žltačke. Je teda najvhodnejšou stravou všetkých dietárov.
Vzhľadom na jeho vynikajúce živinové zloženie je to však surovina vhodná na pravidelný konzum pre všetky vekové kategórie ľudí. Typické chuťové a aromatické vlastnosti králičieho mäsa možno vhodne využiť pri rôznych kuchynských úpravách pri bežnom i slávnostnom stolovaní. Výrobky z králičieho mäsa môžu byť teda vítanou zmenou doterajšej ponuky sortimentu potravinových výrobkov živočíšneho pôvodu na domácom trhu.

Napriek kulinárskym tradíciám je králičie mäso v slovenskej kuchyni nedocenenou surovinou. Pravidelne sa konzumuje len v rodinách chovateľov, kým pre ostatných spotrebiteľov predstavuje len výnimočnú špecialitu.

Možnosti prípravy jedál z králičieho mäsa sú bohatšie ako sa väčšinou pripravuje v našich rodinách. Správnou technológiou možno využiť aj chemické vlastnosti králičiny pri príprave diétnych jedál. Vhodnou kombináciou s inými druhmi mäsa a korenín zasa možno vytvoriť jedlá vhodné na bežný i sviatočný stôl.

Recepty na jedlá z králičieho mäsa nájdete tu.

Predaj a ceny nájdete tu.